Dsf05582

امور آموزشی و پژوهشی

تحلیل وضع موجود باغات کشور از دیدگاه کارشناسان باغ مادری و نهالستان گهربار شرق

بر اساس آمارنامه های وزارت جهاد کشاورزی سطح باغ های بارور در کشور حدود 2.7 میلیون هکتار است

ازین میان میوه های دانه دار شامل سیب ، گلابی و به حدود 10 درصد و میوه های هسته دار مثل هلو و شلیل ، گیلاس و آلبالو، آلو، زردآلو و.... حدود 9.5 درصد است. میوه های خشک مثل پسته، بادام و گردو 28 درصد و میوه های نیمه گرمسیری نیز 28 درصد و مابقی را سایر میوه ها تشکیل میدهد.

از مجموع 2.7  هکتار باغات ایران فقط 30 درصد را باغات مدرن تشکیل میدهد که تولید قابل قبولی دارند. 30 درصد را باغات درجه 2 و 40 درصد بقیه را باغات درجه 3 تشکیل میدهد.

باغات درجه 2 و درجه 3 باعث شده تا رکورد یا متوسط تولیدات باغی ایران به 18 تن در هکتار برسد. این امر نشان میدهد که بایستی باغات درجه 2 و درجه 3 به باغات مدرن و متراکم تبدیل شوند. در آن صورت رکورد تولید ایران نیز افزایش خواهد یافت. ارقام و پایه های جدید موجود و قابل عرضه در باغ مادری و نهالستان گهربار که سازگار با نقاط مختلف آب و هوایی ایران  نیز میباشد و حتی برخی از این پایه ها به شرایط کم آبی تحمل خوبی دارند خواهد توانست در این پروژه های اصلاح باغات و احداث باغات جدید متراکم و مدرن استفاده گردد تا صنعت باغبانی کشور متحول گردد.

کارشناسان باغ مادری و نهالستان گهر بار آمادگی دارند تا خدمات مشاوره ای لازم جهت احداث و مدیریت باغات جدید را در اختیار باغداران عزیز قرار دهند .

در این جا به چند سوال متداول اسخ داده میشود

چگونه احداث باغ مادری گهربار  میتوند صنعت باغداری کشور را متحول کند.  اصلاح باغات را باید از نهالستانها شروع کنیم.

 واقعیت اینستکه متوسط تولید محصولات باغی در بسیاری از کشورها بیش از 60 تن در هکتار  است در حالیکه این رقم در ایران حدود 18 تن در هکتار است یعنی حدود یک پنجم آن کشور ها

واقعا تفاوت کجاست؟

در ایران متاسفانه هنوز هم کاشت درختان روی پایه های بذری ادامه دارد. در حالیکه در دیگر کشور ها ار سالها پیش از پایه های رویشی و ارقام پر بار تر و پاکوتاه در سیستم کاشت باغات متراکم و مدرن استفاده میشود.

علاوه بر آن پایه های جدید و اصلاح شده به شرایط آب و هوایی و حتی کم آبی و خشکی مقاومت بیشتری دارند.

در بحث مقاومت به بیماریها نیز این پایه ها اصلاح شده اند و پایه های مقاومتر تولید شده است.

متاسفانه مدتها باغداران ما از داشتن این پایه ها محروم بوده اند.

هم اکنون با ورود پایه های اصلاح شده و ارقام برتر و احداث باغات مادری این نقیصه بر طرف شده و ایجاب میکند نهالستانهای موجود با استفاده ازین پایه ها و ارقام جدید نهال گواهی شده تولید و در اختیار باغداران قرار دهند. (توضیح اینکه در ایران اسلامی تولید نهال گواهی شده تا قبل از احداث باغ مادری جایگاهی نداشته است).

با این رویکرد صنعت باغداری در کشور متحول شده و انشالله به تولید چند برابری دسترسی خواهیم داشت.

خوشبختانه باغ مادری و نهالستان گهربار در 17/5/98 در خراسان رضوی با حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی و معاون محترم وزیر در امور باغبانی و حضور مدیران باغبانی سازمانهای جهاد کشاورزی  سراسر ایران افتتاح و به بهره برداری رسید.

 

با شرکت دانش بنیان نهالستان گهربار شرق آشنا شویم این شرکت با حضور جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و متخصصین و اساتید دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شده است و اقدامات مشروحه زیر بانجام رسیده است:

 •  1) حرکت به سمت تولید نهال گواهی شده از رقم های جدید و به روز دنیا که از عملکرد تجاری مناسبی بر خودار باشد  که در جهت اصلاح و تغییر ساختار صنعت باغبانی کشور، از اهمیت بسزایی برخودار است و از سیاستهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی میباشد.
 • 2)احداث باغ مادری و زیر ساختهای تخصصی تولید مواد اولیه تکثیری مثل پایه و پیوندک و همچنین تولید سالیانه بیش از پانصد هزار اصله نهال گواهی شده از میوه های هلو وشلیل، گیلاس و آلبالو، آلو، زردآلو و بادام. سیب و گلابی و به. برای اولین بار در استان که این باغ مادری خوشبختانه در سال 1396 بعنوان باغ مادری نمونه کشوری نیز شناخته شده است.
 • 3) از ویژگی های اصلی و منحصر بفرد این شرکت دانش بنیان ، ایجاد تعامل و ارتباط با طرفهای خارجی، خرید لایسنس واخذ نمایندگی انحصاری تکثیر و ازدیاد ارقام پتنت از  پنج شرکت های مادر تخصصی  و یا اصلاح کنندگان اصلی آنها از کشور های امریکا، هلند، بلژیک و آلمان برای اولین بار در کشور است.
 • 4) ورود 13 نوع پایه بیسیک و مادری جدید، عاری از ویروس، مقاوم به خشکی و سرما که تا کنون در ایران وجود نداشته اند جهت میوه های هلو و شلیل، گیلاس و آلبالو، زردآلو ، آلو و بادام
 • 5) ورود بیش از 10 نوع از  پایه های بیسیک و جدید عاری از ویروس برای میوه های سیب، گلابی و به از کشور های اروپایی که اکثرا مقاوم و متحمل به شرایط اب و هوایی ما و برخی بیماریها از جمله آتشک هستند. (برای اولین بار)
 • 6) اقدام به ورود بیش از 32 رقم از جدید ترین و پر فروش ترین میوه های موجود در بازار های جهانی جهت تهیه پیوندک و احداث باغات مادری ( بسیاری از ارقام این مجموعه قبلا در ایران وجود نداشته اند).
 • 7) ورود 60 رقم جدید میوه جدید در دست اقدام  است.  نگهداری این مواد گیاهی در گلخانه های قرنطینه و در نهایت اخذ مجوز های لازم جهت انتقال به باغ مادری.
 •  8)احداث اسکرین هاوسها و گلخانه های نگهداری ژرپلاسمهای عاری از ویروس وارداتی.
 • 9) احداث واحد کشت بافت گیاهی جهت تکثیر و ازدیاد پایه ها  و دسترسی و ابداع پروتوکل های لازم برای کشت بافت و تکثیر انبوه پایه های جدید  و آداپته سازی این پایه های کشت بافتی جهت انتقال به باغ.
 • 10) عرضه مواد اولیه مناسب جهت احداث باغ مادری در شرکت کشت و صنعت جوین و تنظیم قرارداد تولید مشترک نهال گواهی شده با آن شرکت
 • 11) تنظیم قراردادهای بررسی سازگاری و آداپته سازی ارقام و پایه های جدید در ایران با طرفهای خارجی.