خدمات باغ مادری و نهالستان گهربار شرق

پرسش و پاسخ

درخواست مشاوره دارید؟

از آنجایی که فقط 30 % از باغات موجود ایران را باغات مدرن تشکیل می دهد و لازم است 70% باغات درجه 2 و درجه 3 موجود که تولیدی کمتر از حدود 40 تن در هکتار را دارند به باغهای مدرن و متراکم تبدیل شوند.

باغدار محترم می تواند در رابطه با چگونگی احداث باغات مدرن و متراکم و مشاوره در امور کاشت داشت برداشت باغات موجود و تبدیل آنها به باغات متراکم و مدرن سوال خود را در فرم زیر مطرح و ارسال نمایند.

لذا کارشناسان این شرکت آمادگی دارند تا در این زمینه اطلاعات و مشاوره مورد نظر باغداران را در اختیار آنها قرار دهند.

دوستانی که درخواست خدمات مشاوره ای جهت احداث باغ در زمین باغی که تا بحال کشت در آن صورت نگرفته است، دارند و یا مایل به اصلاح باغ سنتی خود و درصدد مشاوره تخصصی جهت بهره وری حداکثری هستند در صورتی که به انتخابی از نهال مناسب نرسیدند می توانند قبل از سفارش از خدمات کارشناسی نهالستان گهربار بهرمند گردند.

کارشناسان ما ضمن  بررسی موقعیت جغرافیایی منطقه، اطلاعات آب و خاکشناسی، اطلاعات هواشناسی ده سال اخیر ،جهت شیب زمین و کلیه موارد موثر در این زمینه شما را در انتخاب نهال مناسب همراهی می کنند.

باغ مادری و نهالستان گهربار

- از یک درخت چند پیوندک می توان گرفت؟

بستگی دارد به حجم و اندازه و سن درخت. هر چه سن درخت بیشتر باشد تعداد شاخه های بیشتری می دهد اگر از یک  شاخه بتوانیم 200 پیوندک بگیریم از کل درخت شاید تا 1000 پیوندک هم بتوانیم استفاده بکنیم.

آقای دکتر داوری نژاد منظور از احداث باغ متراکم چیست و باغ متراکم چه مزیتی بر باغات موجود و سنتی دارد؟

باغ متراکم به باغی گفته میشود که تعداد درختان آن بیش از 1000 اصله و تا 3800 اصله در هر هکتار باشد . البته که این تعداد با نوع درختان نیز میتواند متفاوت باشد. در حالت 2400 اصله در هر هکتار به آن باغ متراکم و در حالت 3800 اصله به آن باغدار سوپر متراکم گفته میشود. علاوه بر آن، این باغات باید در 2 تا 3 ساله اول بعد از کاشت به بار ببنشینند. بدیهی است این درختان باید روی پایه های کوتاه کننده و زود بارور پیوند شده باشند. علاوه بر آن فرم دهی ، تربیت و هرس درختان باید کاملا اصولی و منطبق بر کلیه شرایط حاکم بر ژنتیک پایه و پیوندک باشد.
بدیهی است باغ احداثی باید هر چه زود تر دوره جوانی را طی کرده و وارد فاز باردهی کامل خود گردد. تولید اقتصادی زودتر به تعداد درخت در هرهکتار وابسته است. نتایج تحقیقات نشان میدهد که میزان محصول درختان در سالهای اولیه پس از کاشت آغاز و بدون ارتباط با نوع پایه کوتاه کننده تا هفت سالگی رو به افزایش است. درختان روی پایه های بسیار پاکوتاه در سه تا چهار سالگی به اوج باردهی میرسند و با افزایش تعداد درخت تا مرز 3800 اصله در هکتار مقدار تولید افزایش می یابد.
بعنوان مثال چنانچه 1000 اصله نهال در هر هکتار کاشته شود میزان تولید ممکن است به 25 تن در هکتار برسد ولی اگر تعداد درخت به 2400 اصله در هکتار برسد میزان تولید به 40 تن در هکتار و در صورت کاشت 3800 اصله در هکتار میزان تولید به 60 تن نیز قابل افزایش است. البته که در صورت افزایش تعداد درختان هزینه اولیه احداث باغ نیز بیشتر خواهد بود.
این نوع باغات متراکم درباغ مادری و نهالستان گهربار در دست احداث است و باغداران محترم میتوانند ضمن بازدید از نحوه احداث و سایر مطالب فنی آن اطلاع یابند.

همین الان با ما تماس بگیرید و سوال خود را مطرح کنید.

مشاوره رایگان

تماس بگیرید
یا ایمیل ارسال کنید

info[at]goharbar.com

davarinej[at]um.ac.ir

 

فیلم ها و گزارش ها