مدیریت 09151132011
مدیر فنی 09157575462

آخرین اخبار

اخبار گهربار

یارانه نهال

به اطلاع کلیه باغداران عزیز می رسد که:

----------------------

با سلام و ارادت حضور همه دوستان عزیز و باغداران محترم

با پیگیری های انجام شده
یارانه نهال پایه رویشی برای خرید نهال گواهی شده به تصویب رسیده و ابلاغ شد .
آن دسته از باغداران عزیز که قصد احداث باغ متراکم و مدرن دارند از فرصت خوب ایجاد شده بهره گرفته و هر چه زودتر جهت خرید نهال گواهی شده یارانه دار به باغ مادری و نهالستان گهربار مراجعه و نهال مورد نیاز خود را تهیه فرمایند.
تلفن تماس ۰۹۱۵۷۵۷۵۴۶۲    ۰۹۱۵۱۱۳۲۰۱۱

نشست صمیمانه معاون امور باغبانی با مدیرعامل باغ مادری و نهالستان گهربار شرق

IMG 20211121 WA0008

 نشست صمیمانه آقای مهندس برومندی معاون امور باغبانی با آقای دکتر داوری نژاد استاد دانشگاه فردوسی مشهد و مدیرعامل باغ مادری و نهالستان گهربار شرق با حضور آقایان مهندس اورانی رییس  سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، مهندس ساربان معاون تولیدات گیاهی سازمان، مهندس میری مدیر باغبانی استان خراسان رضوی و مهندس رستم پور رییس گروه طرح و برنامه معاونت در حاشیه بازدید معاون امور باغبانی و همراهان از استان خراسان رضوی انجام شد.

در نشست مذکور آقای دکتر داوری نژاد درخصوص سیاست گذاری، ظرفیت ها و توانمندی ها و مدیریت ارقام، پایه ها و مدیریت احداث باغات جدید و لزوم تشکیل کمیته سیاستگذاری توسعه باغات از ارقام مناسب و پایه های متناسب و همچنین انتخاب صحیح  پلینیزر ها مطالبی را بیان نمودند.
در این نشست معاون امور باغبانی بر لزوم حمایت از زیرساخت های باغبانی کشور و چگونگی جلوگیری از تبلیغات و بیلبردهای تبلیغی نهالستان های غیرمجاز تاکید نمودند.
آقای دکتر داوری نژاد با بیان اینکه باغ مادری گهرباز دارای 78 رقم جدید بیسیک، اصیل و سالم و عاری از ویروس از میوه های دانه دار و هسته دار است گفتند:  این ارقام جدید طی 5  مرحله وارد کشور و قرنطینه شده و این زیر ساخت اصلی باغبانی کشور در نوع خود در خاورمیانه بی نظیر است. بعنوان مثال فقط 18 رقم گیلاس جدید با دوره رسیدن 50 روزه در این باغ مادری مورد استفاده جهت تولید نهال واقع می شود. 
آقای دکتر داوری نژاد گفتند: 32 نوع پایه جدید نیز برای درختان سیب، گلابی، به،  هلو،  شلیل، آلو و زردآلو، گیلاس و آلبالو در این باغ مادری وجود دارد  که 16 نوع از این پایه ها دارای حق مالکیت معنوی و طی قراردادهای محکم بین المللی خریداری و به ایران وارد شده است.
 وی همچنین درخصوص لزوم رفع مشکل رویالیتی و ارقام و پایه های دارای مالکیت معنوی و لزوم ورود ارقام و پایه های جدید مطالبی را عنوان نمودند.
استاد دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه گفتند: از  108 رقم میوه موجود در این باغ  حدود  18 رقم معروف و در بازار ایران رایج است و مابقی باید ترویج شود که ترویج و معرفی ارقام جدید و پایه ها،  نیازمند  برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی است.
مدیرعامل باغ مادری و نهالستان گهربار با تاکید بر اینکه در کشور نیازمند ایجاد باغات الگویی از این ارقام و پایه های جدید می باشیم تا به تولید اقتصادی و تحول در صنعت باغبانی کشور دست یابیم گفتند: برای نگهداری این 108 رقم در اسکرین و احداث باغ الگویی و ترویج آنها منابع مالی ویژه ای می طلبد که این مهم به کمک و همیاری معاونت باغبانی قابل حل خواهد بود.
 
 
🌐روابط عمومی معاونت امور باغبانی

افتتاح بخش "ارسال سوال " در وب سایت نهالستان گهربار شرق

Afbeeldingsresultaat voor ارسال سوال

از آنجایی که تنها حدود سی درصد از باغات موجود ایران را باغات مدرن تشکیل می دهد و لازم است 70% باغات درجه 2 و درجه 3 موجود که تولیدی کمتر از حدود 40 تن در هکتار را دارند به باغهای مدرن و متراکم تبدیل شوند.

لذا کارشناسان این شرکت آمادگی دارند تا در این زمینه اطلاعات و مشاوره مورد نظر باغداران را در اختیار آنها قرار دهند. باغدار محترم می تواند در رابطه با چگونگی احداث باغات مدرن و متراکم و مشاوره در امور کاشت، داشت، برداشت باغات موجود و تبدیل آنها به باغات متراکم و مدرن سوال خود را در فرم زیر مطرح و ارسال نمایند.

دوستانی که درخواست خدمات مشاوره ای جهت احداث باغ در زمین باغی که تا بحال کشت در آن صورت نگرفته است، دارند و یا مایل به اصلاح باغ سنتی خود و درصدد مشاوره تخصصی جهت بهره وری حداکثری هستند در صورتی که به انتخابی از نهال مناسب نرسیدند می توانند قبل از سفارش از خدمات کارشناسی نهالستان گهربار بهرمند گردند.

کارشناسان ما ضمن  بررسی موقعیت جغرافیایی منطقه، اطلاعات آب و خاکشناسی، اطلاعات هواشناسی ده سال اخیر ،جهت شیب زمین و کلیه موارد موثر در این زمینه شما را در انتخاب نهال مناسب همراهی می کنند.

جهت ارسال سوال لطفآ از فرم مربوطه در لینک زیر استفاده نمایید.

 

ارسال سوال

 

قرار گرفتن اخبار مربوط به "انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری" در "پرخواننده ترين مطلب در اخبار"

811197

قرار گرفتن اخبار مربوط به "انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری" در "پرخواننده ترين مطلب در اخبار"

 

 

نیک ۲۹: یک پایه جدید برای باغهای سیب با تراکم بالا

نیک ۲۹: یک پایه جدید برای باغهای سیب با تراکم بالا

یک پایه جدید مناسب برای باغهای سیب با تراکم بالا

پایه سیب نیک ۲۹ (® M9 Nic 29) توسط نهالستان بلژیکی رنه نیکلای انتخاب‌ و ثبت‌ شده است. این پایه از نژاد M9 با سیستم ریشه توسعه‌یافته تر و میوه درشت تر است (قابل قیاس با ® M9 Pajam 2). این پایه به صورت وسیع در امریکا و اروپا مورد استفاده قرار میگیرد. در امریکا سالانه بیش از شش میلیون اصله از این پایه به فروش میرسد که عمده ترین دلیل آن سیستم ریشه دهی قوی آن میباشد. نیک ۲۹ برای باغهای با تراکم بالا توصیه میشود. 

در مقایسه با M9 ارقام پیوندی روی این پایه از قدرت رشدی بیشتری برخوردار خواهند بود که  باعث قویتر شدن ساقه با شاخه های بیشتر میشود. اندازه تاج درخت پیوندی بر روی پایه سیب نیک ۲۹ به اندازه درخت پیوندی بر روی M26 میرسد درحالیکه از جهت زود بازده بودن و میزان تولید با M9 برابری میکند.

درختانی که بر روی پایه سیب نیک ۲۹ تولید می شوند دارای کیفیت بالاتری میباشند. درخت تولید شده دارای کانوپی بزرگتر و انشعاب بیشتری میباشد.

نقاط قوت:

به علت سیستم ریشه دهی بهتر این پایه، درختان روی پایه نیک ۲۹ قدرت رشد بالایی نسبت به پایه M9 معمولی دارند. هیچ نشانهای از بیماری پوسیدگی طوقه در این پایه مشاهده نشده است. بسیار زودبارده است و میوه‌هایی با سایز بزرگ تر تولید میکند.

نقاط ضعف:

این پایه نیاز به قیم دارد.

روش تکثیر:

پایه نیک ۲۹ از طریق خوابانیدن کپه ای تکثیر میشود. پایه نیک ۲۹ سیستم ریشه دهی بهتری نسبت به سایر سلکشنهای M9 دارد و به همین دلیل ارقام پیوندی روی آن از تحمل نسبتاً خوبی نسبت به خشکی برخوردار خواهند بود. در مقایسه با سایر سلکشنهای M9 پایه نیک ۲۹ در روش خوابانیدن به‌ طور قابل‌ توجهی گیاهان بیشتری تولید می‌شود.

افتتاح باغ مادری و نهالستان گهربار با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان چناران

9 6 768x586

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر خود به استان خراسان رضوی، باغ مادری ۵.۷ هکتاری و نهالستان ۷ هکتاری گهربار را در شهرستان چناران افتتاح کرد.

این مجموعه که ظرفیت موثر سالانه تولید ۵۰۰ هزار اصله نهال گواهی شده به روش های معمول و کشت بافت را دارد با دریافت  ۳۶ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰ میلیارد ریال آورده شخصی به بهره برداری رسیده و تعداد ۱۵ نفر اشتغال مستقیم و ۱۰ نفر اشتغال فصلی ایجاد کرده است.

تنوع ارقام تولیدی شامل ۳۲ رقم جدید میوه از انواع دانه دارو هسته دارو ۲۳ نوع پیه درختان میوه دانه دار و هسته دار با رعایت حق ثبت (patent) در کشورهای آمریکا، بلژیک، هلند و آلمان؛ اخذ نمایندگی انحصاری و لیسانس تکثیر و تولید نهال گواهی شده از ارقام یاد شده از ۵ شرکت عمده تولید کننده نهال در کشورهای فوق الذکر از ویژگی های این واحد تولیدی است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی

انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری گهربار شرق در سی و دومین دوره انتخاب برترین های بخش کشاورزی کشور

B6835932a4a8c5d99d0462fa4d374fb9
 

دکتر غلامحسین داوری نژاد استاد گروه مهندسی علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی به‌عنوان ایجادکننده باغ مادری نمونه در سطح کشور لوح و نشان تقدیر خود را از وزیر کشاورزی دریافت نمود.

مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در دی‌ماه جاری، با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار و در این مراسم از 153 بهره‌بردار و تولیدکننده بخش کشاورزی تجلیل و با اهداء لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد.

این مراسم با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی، دکتر اسکندر زند معاون وزیر رئیس سازمان تات، دکتر خاوازی معاونت ترویج کشاورزی، دکتر امیری لاریجانی مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی، معاونان وزارت جهاد کشاورزی، آیت ا.. عالمی عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از محققان و کارشناسان در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تقدیر از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی، آنان را الگوهای موفق بهره‌وری در این بخش دانست و بیان داشت: برای دستیابی به علم و فناوری در بخش کشاورزی، متوقف به نیروها و عناصر دولتی خود نباشید و باروی گشاده از فعالیت جوانان تحصیل‌کرده، علاقه‌مند و شیفته خدمت که در خارج از سازمان شما هستند،در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال کرده و در توسعه همکاری با آن‌ها کوشا باشید.

در ادامه این مراسم از 153 بهره‌بردار و تولیدکننده بخش کشاورزی تجلیل و با اهداء لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد که دکتر غلامحسین داوری نژاد استاد گروه مهندسی علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر شرکت دانش‌بنیان نهالستان گهربار شرق مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی به‌عنوان ایجادکننده باغ مادری نمونه در سطح کشور لوح و نشان تقدیر خود را از وزیر کشاورزی دریافت نمود.

ازجمله دلایل انتخاب این باغ به‌عنوان باغ مادری نمونه کشوری تلفیق دانش و تجربه در جهت انتخاب، تکثیر، پرورش و بومی‌سازی بیش از 70 ژرم پلاسم جدید پایه و رقم درختان میوه دانه‌دار و هسته‌دار می باشد.

این ارقام و پایه‌ها متناسب با اقلیم ایران و مقاوم به سرما و خشکی جهت تکثیر و تولید نهال سالم و گواهی‌شده مناسب احداث باغات جدید متراکم باراندمان بالا در سطح استانداردهای جهانی است.

811197

منبع

.