مدیریت 09151132011
مدیر فنی 09157575462

آخرین اخبار

اخبار گهربار

یارانه نهال

به اطلاع کلیه باغداران عزیز می رسد که:

----------------------

با سلام و ارادت حضور همه دوستان عزیز و باغداران محترم

با پیگیری های انجام شده
یارانه نهال پایه رویشی برای خرید نهال گواهی شده به تصویب رسیده و ابلاغ شد .
آن دسته از باغداران عزیز که قصد احداث باغ متراکم و مدرن دارند از فرصت خوب ایجاد شده بهره گرفته و هر چه زودتر جهت خرید نهال گواهی شده یارانه دار به باغ مادری و نهالستان گهربار مراجعه و نهال مورد نیاز خود را تهیه فرمایند.
تلفن تماس ۰۹۱۵۷۵۷۵۴۶۲    ۰۹۱۵۱۱۳۲۰۱۱

وبینار نهال با مشارکت شبکه دانش کشاورزی برگزار شد.

 

 

webinar

وبینار تخصصی نهال

دکتر داوری نژاد

عضو هیئت علمی گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد
اهداف:

آشنایی با شیوه تولید نهال اصلاح شده

نقش نهال سالم در تولید میوه

بهره وری استفاده از نهال های اصلاح شده و سالم

 

 

 

 

 

 

افتتاح بخش "ارسال سوال " در وب سایت نهالستان گهربار شرق

Afbeeldingsresultaat voor ارسال سوال

از آنجایی که تنها حدود سی درصد از باغات موجود ایران را باغات مدرن تشکیل می دهد و لازم است 70% باغات درجه 2 و درجه 3 موجود که تولیدی کمتر از حدود 40 تن در هکتار را دارند به باغهای مدرن و متراکم تبدیل شوند.

لذا کارشناسان این شرکت آمادگی دارند تا در این زمینه اطلاعات و مشاوره مورد نظر باغداران را در اختیار آنها قرار دهند. باغدار محترم می تواند در رابطه با چگونگی احداث باغات مدرن و متراکم و مشاوره در امور کاشت، داشت، برداشت باغات موجود و تبدیل آنها به باغات متراکم و مدرن سوال خود را در فرم زیر مطرح و ارسال نمایند.

دوستانی که درخواست خدمات مشاوره ای جهت احداث باغ در زمین باغی که تا بحال کشت در آن صورت نگرفته است، دارند و یا مایل به اصلاح باغ سنتی خود و درصدد مشاوره تخصصی جهت بهره وری حداکثری هستند در صورتی که به انتخابی از نهال مناسب نرسیدند می توانند قبل از سفارش از خدمات کارشناسی نهالستان گهربار بهرمند گردند.

کارشناسان ما ضمن  بررسی موقعیت جغرافیایی منطقه، اطلاعات آب و خاکشناسی، اطلاعات هواشناسی ده سال اخیر ،جهت شیب زمین و کلیه موارد موثر در این زمینه شما را در انتخاب نهال مناسب همراهی می کنند.

جهت ارسال سوال لطفآ از فرم مربوطه در لینک زیر استفاده نمایید.

 

ارسال سوال

 

قرار گرفتن اخبار مربوط به "انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری" در "پرخواننده ترين مطلب در اخبار"

811197

قرار گرفتن اخبار مربوط به "انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری" در "پرخواننده ترين مطلب در اخبار"

 

 

نیک ۲۹: یک پایه جدید برای باغهای سیب با تراکم بالا

نیک ۲۹: یک پایه جدید برای باغهای سیب با تراکم بالا

یک پایه جدید مناسب برای باغهای سیب با تراکم بالا

پایه سیب نیک ۲۹ (® M9 Nic 29) توسط نهالستان بلژیکی رنه نیکلای انتخاب‌ و ثبت‌ شده است. این پایه از نژاد M9 با سیستم ریشه توسعه‌یافته تر و میوه درشت تر است (قابل قیاس با ® M9 Pajam 2). این پایه به صورت وسیع در امریکا و اروپا مورد استفاده قرار میگیرد. در امریکا سالانه بیش از شش میلیون اصله از این پایه به فروش میرسد که عمده ترین دلیل آن سیستم ریشه دهی قوی آن میباشد. نیک ۲۹ برای باغهای با تراکم بالا توصیه میشود. 

در مقایسه با M9 ارقام پیوندی روی این پایه از قدرت رشدی بیشتری برخوردار خواهند بود که  باعث قویتر شدن ساقه با شاخه های بیشتر میشود. اندازه تاج درخت پیوندی بر روی پایه سیب نیک ۲۹ به اندازه درخت پیوندی بر روی M26 میرسد درحالیکه از جهت زود بازده بودن و میزان تولید با M9 برابری میکند.

درختانی که بر روی پایه سیب نیک ۲۹ تولید می شوند دارای کیفیت بالاتری میباشند. درخت تولید شده دارای کانوپی بزرگتر و انشعاب بیشتری میباشد.

نقاط قوت:

به علت سیستم ریشه دهی بهتر این پایه، درختان روی پایه نیک ۲۹ قدرت رشد بالایی نسبت به پایه M9 معمولی دارند. هیچ نشانهای از بیماری پوسیدگی طوقه در این پایه مشاهده نشده است. بسیار زودبارده است و میوه‌هایی با سایز بزرگ تر تولید میکند.

نقاط ضعف:

این پایه نیاز به قیم دارد.

روش تکثیر:

پایه نیک ۲۹ از طریق خوابانیدن کپه ای تکثیر میشود. پایه نیک ۲۹ سیستم ریشه دهی بهتری نسبت به سایر سلکشنهای M9 دارد و به همین دلیل ارقام پیوندی روی آن از تحمل نسبتاً خوبی نسبت به خشکی برخوردار خواهند بود. در مقایسه با سایر سلکشنهای M9 پایه نیک ۲۹ در روش خوابانیدن به‌ طور قابل‌ توجهی گیاهان بیشتری تولید می‌شود.

افتتاح باغ مادری و نهالستان گهربار با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان چناران

9 6 768x586

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر خود به استان خراسان رضوی، باغ مادری ۵.۷ هکتاری و نهالستان ۷ هکتاری گهربار را در شهرستان چناران افتتاح کرد.

این مجموعه که ظرفیت موثر سالانه تولید ۵۰۰ هزار اصله نهال گواهی شده به روش های معمول و کشت بافت را دارد با دریافت  ۳۶ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و ۳۰ میلیارد ریال آورده شخصی به بهره برداری رسیده و تعداد ۱۵ نفر اشتغال مستقیم و ۱۰ نفر اشتغال فصلی ایجاد کرده است.

تنوع ارقام تولیدی شامل ۳۲ رقم جدید میوه از انواع دانه دارو هسته دارو ۲۳ نوع پیه درختان میوه دانه دار و هسته دار با رعایت حق ثبت (patent) در کشورهای آمریکا، بلژیک، هلند و آلمان؛ اخذ نمایندگی انحصاری و لیسانس تکثیر و تولید نهال گواهی شده از ارقام یاد شده از ۵ شرکت عمده تولید کننده نهال در کشورهای فوق الذکر از ویژگی های این واحد تولیدی است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی

انتخاب استاد دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان مدیر نمونه باغ مادری گهربار شرق در سی و دومین دوره انتخاب برترین های بخش کشاورزی کشور

B6835932a4a8c5d99d0462fa4d374fb9
 

دکتر غلامحسین داوری نژاد استاد گروه مهندسی علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی به‌عنوان ایجادکننده باغ مادری نمونه در سطح کشور لوح و نشان تقدیر خود را از وزیر کشاورزی دریافت نمود.

مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در دی‌ماه جاری، با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار و در این مراسم از 153 بهره‌بردار و تولیدکننده بخش کشاورزی تجلیل و با اهداء لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد.

این مراسم با حضور مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی، دکتر اسکندر زند معاون وزیر رئیس سازمان تات، دکتر خاوازی معاونت ترویج کشاورزی، دکتر امیری لاریجانی مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی، معاونان وزارت جهاد کشاورزی، آیت ا.. عالمی عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و جمعی از محققان و کارشناسان در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی برگزار شد.

مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی با تقدیر از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی، آنان را الگوهای موفق بهره‌وری در این بخش دانست و بیان داشت: برای دستیابی به علم و فناوری در بخش کشاورزی، متوقف به نیروها و عناصر دولتی خود نباشید و باروی گشاده از فعالیت جوانان تحصیل‌کرده، علاقه‌مند و شیفته خدمت که در خارج از سازمان شما هستند،در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال کرده و در توسعه همکاری با آن‌ها کوشا باشید.

در ادامه این مراسم از 153 بهره‌بردار و تولیدکننده بخش کشاورزی تجلیل و با اهداء لوح تقدیر، قدردانی به عمل آمد که دکتر غلامحسین داوری نژاد استاد گروه مهندسی علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر شرکت دانش‌بنیان نهالستان گهربار شرق مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی به‌عنوان ایجادکننده باغ مادری نمونه در سطح کشور لوح و نشان تقدیر خود را از وزیر کشاورزی دریافت نمود.

ازجمله دلایل انتخاب این باغ به‌عنوان باغ مادری نمونه کشوری تلفیق دانش و تجربه در جهت انتخاب، تکثیر، پرورش و بومی‌سازی بیش از 70 ژرم پلاسم جدید پایه و رقم درختان میوه دانه‌دار و هسته‌دار می باشد.

این ارقام و پایه‌ها متناسب با اقلیم ایران و مقاوم به سرما و خشکی جهت تکثیر و تولید نهال سالم و گواهی‌شده مناسب احداث باغات جدید متراکم باراندمان بالا در سطح استانداردهای جهانی است.

811197

منبع

.